W Polsce na raka jelita grubego każdego roku zapada prawie 20 000 osób.
To więcej niż połowa mieszkańców Nowego Targu!
Rak jelita grubego należy do najczęściej wykrywanych zmian nowotworowych w Polsce i zajmuje drugie miejsce pod względem występowania nowotworów złośliwych u obu płci.
Rozwija się z polipów, które są naroślami na błonie śluzowej jelita i należy je traktować jako stany przednowotworowe. Szacuję się, że 1/3 osób po 50 roku życia ma polipy jelita grubego.
Rak jelita grubego najczęściej rozwija się u osób po 50 roku życia. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn.
Istnieją obciążające elementy stylu życia, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór. Są to:
Ponadto ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest wyższe u osób, których bliscy krewni mieli rozpoznany ten nowotwór oraz u osób mających chorobę zapalną jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).
U osób, które mają polipy lub nawet już raka jelita grubego, najczęściej na początku nie występują żadne objawy. Zwykle ujawniają się wraz z postępem choroby i mogą to być:
Jeśli masz jakikolwiek z powyższych objawów, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Przyczyną tych symptomów nie musi być nowotwór, jednakże stwierdzić to może lekarz po rozmowie z Tobą i ewentualnie zleceniu dodatkowych badań.
Aktualnie istnieją dwa rodzaje badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego:
Na czym polega badanie kału na obecność krwi utajonej? Badanie polega na analizie próbki stolca pod kątem obecności krwi pochodzącej z przewodu pokarmowego. Jeśli wynik jest dodatni, konieczne jest wykonanie kolonoskopii.